Red Star will need to begin better against the champs

Jasim Salih on the ball for Calder '76 Reserves in their 3-1 defeat to Salem in Division One of the Halifax AFL last Saturday
Jasim Salih on the ball for Calder '76 Reserves in their 3-1 defeat to Salem in Division One of the Halifax AFL last Saturday
0
Have your say

Hebden Royd Red Star face a difficult trip to champions Ryburn United in the Premier Division on Saturday, having seen their hopes of Challenge Cup success ended.

Chris Garbutt’s side lost 4-3 at home to Shelf United five days ago, leaving themselves with too much to do after going 3-0 down inside half an hour.

Shelf have made a promising start on their return to the Premier and Adie Balding put them ahead after two minutes with a 25-yard half-volley.

Craig Fletcher doubled the lead with a cross cum shot which took a deflection and it was from Fletcher’s long throw that Billy Grogan stabbed home Shelf’s third.

Red Star missed a penalty five minutes before the break but Luke Chadwick, brought down for the spot kick, did reduce the deficit from a ball player over the defence. He lobbed the ball over ‘keeper Danny Gill.

A Patrick Thomas penalty made it 2-3 after the break but Oliver Coates showed plenty of determination to score Shelf’s fourth midway through the half.

Star set up an exciting finish when Danny Lumb scored following a long throw with 15 minutes left but Shelf withstood pressure and Coates missed a good chance to wrap it up.

Fixtures - Premier: Copley United v Calder 76 (referee D.Cartwright), Midgley United v Sowerby United (P.Higgins), Ryburn United v Hebden Royd Red Star (D.Wright).

Division One: AFC Crossleys v Greetland AFC Res (RWalker), Calder 76 Res v Hx Irish Centre (P.Bowe), Denholme United v Holmfield AFC (J.Hallos), Mixenden United v Midgley United Res (A.Kay), Sowerby Bridge v Salem (R.Smith), Stainland United v Elland Allstars (D.Sutcliffe).

P W D L F A Pts

Holmfield AFC 7 6 0 1 33 11 18

Volunteer Arms 7 6 0 1 26 13 18

Mixenden United 7 5 1 1 31 15 16

AFC Crossleys 6 5 0 1 26 23 15

Denholme United 7 4 0 3 34 24 12

Ryburn United Res 6 4 0 2 22 14 12

Sowerby Bridge 8 4 0 4 32 32 12

Midgley United Res 8 3 0 5 15 13 9

Elland Allstars 6 3 0 3 11 13 9

Calder 76 Res 9 2 2 5 17 24 8

Salem 5 2 0 3 11 21 6

Hx Irish Centre 4 1 0 3 7 16 3

Stainland United 7 0 1 6 11 32 1

Greetland AFC Res 7 0 0 7 10 35 0

Division Two: Hebden Royd Red Star Res v Shelf FC (C.King), Salem Res v Northowram Res (D.Bartley), Sowerby United Res v Denholme United Res (M.Redmile), St Columbas v Sowerby Bridge Res (N.Hinson), West Central FC v AFC Crossleys Res (S.Hoyle).

P W D L F A Pts

Brighouse Sports 6 5 1 0 25 9 16

Shelf FC 7 5 0 2 28 14 15

Northowram Res 7 5 0 2 26 20 15

St Columbas 7 4 1 2 24 16 13

Hebden RRS Res 7 4 1 2 20 20 13

Illingworth 4 4 0 0 25 5 12

Shelf United Res 8 3 2 3 16 28 11

Sowerby Br Res 7 2 2 3 20 19 8

Denholme U Res 7 2 1 4 15 37 7

Salem Res 8 1 2 5 15 30 5

West Central 6 1 1 4 22 16 4

Crossleys Res 7 1 1 5 12 23 4

Sowerby U Res 7 0 2 5 17 28 2

West RidingChallenge Cup, second round: Elland United v Storthes Hall Res, Goole United v Stump Cross, Greetland v Farnley Sports, Northowram v Tyersal, Shelf United v Knaresborough Town, Warley Rangers v Skipton LMS.

West RidingTrophy, second round: Brighouse Sports v Hunslet Club Res, Dewsbury Rangers OB v Illingworth St Marys, Leeds City Res v Ryburn United Res, Shelf United Res v Bradford Athletic.